DSO

17 871 24 03

XX jubileuszowa edycja festiwalu pieśni religijnej Cantate Deo

W dniach od 17 – 18 czerwca br. w kościele farnym w Rzeszowie odbył się XX Międzynarodowy Festiwal Pieśni Religijnej Cantate Deo. Organizatorem festiwalu jest Polski Związek Chórów i Orkiestr – Oddział w Rzeszowie, Diecezja Rzeszowska oraz Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie. W festiwalu wzięły udział 23 chóry (około 600 chórzystów), w tym jeden z Sankt Petersburga, jeden z Preszowa oraz dwa z Bańskiej Bystrzycy. Zarówno w piątek jak i sobotę trwały prezentacje konkursowe, które miały miejsce, jak w roku ubiegłym, w kościele farnym, dzięki życzliwości proboszcza ks. prałata Jana Szczupaka. W sobotę przed ogłoszeniem wyników odbył się koncert jubileuszowy, podczas którego zostały wykonane utwory polskich współczesnych kompozytorów oraz specjalnie skomponowany na jubileuszową edycję festiwalu utwór Cantate Deo autorstwa Andrzeja Mazgały. Koncert w wykonaniu chóru „Vox coelestis” WSIiZ, Strzyżowskiego Chóru Kameralnego i Rzeszowskiej Orkiestry Kameralnej poprowadził prof. Grzegorz Oliwa, dyrektor artystyczny festiwalu. Zwieńczeniem festiwalu była Msza święta dziękczynna, której przewodniczył ks. Bp Kazimierz Górny.

Prezentacje, nagrody i wyróżnienia

Chóry występowały w pięciu kategoriach: dziecięcej, młodzieżowej, męskiej i żeńskiej, mieszanej oraz kameralnej. W kategorii chórów dziecięcych wystąpił tylko jeden zespół i przyznano II miejsce dla Chóru Dziecięcego „Harmonia” z Łukowa (dyr. S. Kruczek). I miejsce w kategorii chórów młodzieżowych zdobyły: Chór Katedralny „Pueri Cantores Resovienses” (dyr. M. Florczak) oraz Chór Mieszany „Dominanta” PSM II st. z Rybnika (dyr. J. Glenc), III miejsce zdobył Chór Młodzieżowy I LO w Mielcu (dyr. P. Lis). W tej kategorii przyznano wyróżnienie dla Chóru Młodzieżowego II LO w Mielcu (dyr. A. Stańczyk). W tej kategorii wzięły udział chóry: Chór Gimnazjum i Liceum im. Jana Pawła II Sióstr Prezentek w Rzeszowie (dyr. M. Rząsa), Chór „Dominanta” III LO w Rzeszowie (dyr. W. Pyzia). W kategorii chórów męskich i żeńskich wzięły udział cztery chóry i przyznano I miejsce dla Chóru Dziewczęcego Konserwatorium w Bańskiej Bystrzycy (dyr. M. Matisowa), III miejsce otrzymał Chór Żeński „Vocals” z Preszowa (dyr. B. Feckova). W tej kategorii wzięły udział dwa chóry męskie: Chór Męski „Melodia” z Mielca (dyr. M. Fijałkowski), dla którego zostało przyznane wyróżnienie oraz Chór Męski „Echo” z Wiśniowej (dyr. J. Augustyn). W kategorii chórów mieszanych I miejsce ex aequo zajął Chór Mieszany Konserwatorium w Bańskiej Bystrzycy (dyr. K. Korenova) oraz Chór Kameralny „Autograf” z Rybnika (dyr. J. Glenc). W tej kategorii III miejsce przyznano dla Chóru Mieszanego „Melodia” z Mielca (dyr. A. Stańczyk). W tej kategorii wzięły udział chóry: „Alba Cantans” z Rzeszowa (dyr. K. Ignas), „Cantus” z Trzciany (dyr. Ł. Adamus), „Akord” z Mielca (dyr. P. Lis), Chór Mieszany z Bolesławca (dyr. A. Samostrokow). Zaś w kategorii chórów kameralnych I miejsce zajął Bielski Chór Kameralny (dyr. B. Borowska), II miejsce Chór „Lauda” z Sankt Petersburga (dyr. M. Kireyeva), natomiast III miejsce zdobył Chór Kameralny „Brevis” z Bielsko-Białej (dyr. D. Jurczuk-Gondek. Jury przyznało nagrodę specjalną dla dyrygenta Kateriny Korenovej z Chóru Mieszanego Konserwatorium w Bańskiej Bystrzycy.  W tej kategorii wziął udział Chór Kameralny „Ale Cantare” z Zamościa (dyr. B. Rabiega). W tegorocznej edycji festiwalu nie została przyznana nagroda Grand Prix. Występujące w festiwalu zespoły oceniało jury w składzie: przewodniczący prof. B. Odya (Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy), dr hab. P. Tuzinski (Konserwatorium w Bańskiej Bystrzycy), ks. dr A. Widak, Z. Stopińska (Radio Rzeszów), J. Dynia (redaktor, dziennikarz).

Patronat honorowy festiwalu objął ks. Bp J. Wątroba, Marszałek Województwa Podkarpackiego W. Ortyl, Wojewoda Podkarpacki E. Leniart oraz Prezydent Miasta Rzeszowa T. Ferenc. Dzieło XX Jubileuszowego Festiwalu Pieśni Religijnej Cantate Deo to trud pracy jego organizatorów a szczególnie Pani Marii Troniny-Telichowskiej, która jest kierownikiem organizacyjnym festiwalu oraz dyrektorowi artystycznemu prof. Grzegorzowi Oliwie. Słowa podziękowania kierujemy w stronę instytucji wspomagających i finansujących festiwal: Diecezji Rzeszowskiej, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego, Zarządu Miasta, Wojewódzkiego Domu Kultury oraz Parafii Farnej pw. św. Wojciecha i Stanisława w Rzeszowie.

Festiwal Cantate Deo ma swoje ważne miejsce na kulturalnej mapie Polski i przyczynia się do propagowania i rozwoju chóralistyki. Wszystkim uczestnikom i dyrygentom festiwalu należy wyrazić słowa gratulacji, uznania i życzyć dalszego rozwoju muzycznego.

Ks. Andrzej Widak

 

Fotografie można obejrzeć w glerii.

 

Copyright 2014 © www.dsorzeszow.pl

Realizacja Magico.pl

Do góry