DSO

17 871 24 03

XIX Międzynarodowy Festiwal Pieśni Religijnej Cantate Deo

W dniach 19-21 czerwca br. w Rzeszowie w kościele farnym odbył się Międzynarodowy Festiwal Pieśni Religijnej Cantate Deo. Organizatorem festiwalu jest Polski Związek Chórów i Orkiestr – Oddział w Rzeszowie, Diecezja Rzeszowska oraz Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie. Przesłuchania konkursowe miały miejsce, jak w roku ubiegłym, w kościele farnym, dzięki życzliwości proboszcza ks. prałata Jana Szczupaka. W XIX już edycji festiwalu wzięło udział 18 chórów w pięciu kategoriach. Występy chórów oceniało jury, któremu przewodniczył prof. Marek Gandecki z Akademii Muzycznej w Poznaniu oraz dr Monika Bažikowá ze Słowacji a także z Rzeszowa dr Anna Marek-Kamińska, ks. dr Andrzej Widak, mgr Katarzyna Furmańska. Jury festiwalu nie przyznało nagrody Grand Prix. Przyznało następujące miejsca. W kategorii chórów dziecięco- młodzieżowych przyznano I miejsce dla Chóru Dziecięcego „La Musica” Gimnazjum nr 16 w Lublinie (dyr. Zdzisław Ohar), II miejsce dla Chóru „Kantylena” III LO w Lublinie (dyr. Małgorzata Nowak), III miejsce dla Chóru Mieszanego II LO im. Mikołaja Kopernika w Mielcu (dyr. Antoni Stańczyk). W tej kategorii wystąpił również Chór „Dominanta” III LO im. C. K. Norwida w Rzeszowie (dyr. Wiesław Pyzia). W kategorii chórów męskich i żeńskich nie przyznano I i II miejsca. III miejsce ex aequo zdobył Chór Męski „Gloria” MGDK w Wysokiej Głogowskiej (dyr. Mirosław Szpyrka) oraz Chór Żeński „Cantica” ze Słowacji (dyr. Mária Mišunová).

W kategorii chórów mieszanych, (była to najliczniej reprezentowana kategoria chórów, w której wzięło udział 8 zespołów) przyznano I miejsce dla Chóru Mieszanego „Veraicon” Sanktuarium Przemienienia Pańskiego w Nowym Sączu (dyr. Izabela Biskupska), II miejsce ex aequo dla Chóru mieszanego Towarzystwa Śpiewaczego „Melodia” w Mielcu (dyr. Antoni Stańczyk) oraz Chóru Nauczycielskiego „Akord” Związku Nauczycielstwa Polskiego i Samorządowego Centrum Kultury w Mielcu (dyr. Paweł Lis), III miejsce dla Chóru Mieszanego „Lipka” z Nitry ze Słowacji (dyr. Mária Mišunová). W tej kategorii wystąpiły chóry: Chór „Alba Cantans” parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Rzeszowie (dyr. Kornelia Ignas), Chór Mieszany „Canon” GOKiCz w Białobrzegach (dyr. Sylwia Wojnar), Chór Mieszany „Michael” OKMG w Kańczudze (dyr. Hubert Hadro), Chór Mieszany „Cantilena” MOK w Radymnie (dyr. Dorota Gunia). W kategorii chórów kameralnych I miejsce zdobył Chór Kameralny „Ars Cantata” z Warszawy (dyr. Anna Celmer-Falkiewicz), II miejsce Chór Kameralny „Portamento” MDK w Starachowicach (dyr. Bożena Magdalena Mrózek) i III miejsce Chór Parafii św. Bartłomieja w Goraju (dyr. Diana Adamska). W kategorii chórów akademickich wystąpił Chór Akademicki Politechniki Rzeszowskiej (dyr. Justyna Szela-Adamska), który zajął I miejsce.

W repertuarze chóru znalazły się utwory zarówno z muzyki dawnej jak i współczesnej, między innymi Josquina des Pres, Claudio Monteverdiego, Bartłomieja Pękiela, Franciszka Liszta, Charlesa Gounoda po współczesnych Andrzeja Nikodemowicza, Gordona Younga czy Ola Giejlo. Tematyka utworów była zróżnicowana. Przeważały utwory o tematyce pasyjnej oraz maryjnej, mogliśmy posłuchać opracowań psalmów czy części stałych.

Należy podkreślić, że festiwal ma ogromne znaczenie na mapie kulturalnej Polski. Wszystkim uczestnikom i dyrygentom festiwalu należy wyrazić słowa gratulacji, uznania i życzyć dalszego rozwoju muzycznego.

Dzieło XIX Festiwalu Pieśni Religijnej Cantate Deo to trud pracy jego organizatorów a szczególnie Pani Marii Troniny-Telichowskiej, która jest kierownikiem organizacyjnym festiwalu oraz dyrektorowi artystycznemu prof. Grzegorzowi Oliwie. Słowa podziękowania kierujemy w stronę instytucji wspomagających i finansujących festiwal: Diecezji Rzeszowskiej, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego, Zarządu Miasta, Wojewódzkiego Domu Kultury oraz Parafii Farnej pw. św. Wojciecha i Stanisława w Rzeszowie.

Fotografie można obejrzeć w zakładce "Studium - galeria zdjęć".

Ks. Andrzej Widak 

Copyright 2014 © www.dsorzeszow.pl

Realizacja Magico.pl

Do góry