DSO

17 871 24 03

Muzycy kościelni u Pani Jasnogórskiej

W sobotę 27 lutego odbyła się VII pielgrzymka muzyków kościelnych na Jasną Górę. Hasłem tegorocznej pielgrzymki były słowa: „Miłosierdzie Pana na wieki wyśpiewywać będę!”. Nasza diecezja była reprezentowana przez delegację nauczycieli i słuchaczy Diecezjalnego Studium Organistowskiego oraz Organistów.

Pielgrzymkę rozpoczęło nabożeństwo pokutne z możliwością spowiedzi świętej. Tę część prowadził o. Nikodem Kilnar, który skierował do zgromadzonych krótką homilię. Następnie uczestnicy mieli możliwość wysłuchania wykładu ks. Profesora Kazimierza Szymonika. W wykładzie: „Kultura muzyczna w nauczaniu Benedykta XVI” ks. Profesor zakreślił szerokie tło znaczenia, pielęgnowania kultury w narodzie polskim. Odwołał się nie tylko do wypowiedzi Papieża Benedykta XVI dotyczących muzyki, ale również do nauczania Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz św. Jana Pawła II.

Po krótkiej przerwie uczestnicy pielgrzymki wzięli udział we Mszy świętej, której przewodniczył bp Stefan Cichy, Przewodniczący Podkomisji ds. Muzyki Kościelnej przy Konferencji Episkopatu Polski. W czasie homilii podkreślił znaczenie Roku Miłosierdzia oraz przywołując teksty z Liturgii Słowa a zwłaszcza słowa z Ewangelii: Bądźcie więc wy doskonali, jak doskonały jest wasz Ojciec niebieski przypomniał o obowiązku dążenia do doskonałości, świętości każdego chrześcijanina ale też zachęcił, aby do doskonałości dążyć na polu muzyki wykonywanej w liturgii. Po komunii świętej miał miejsce obrzęd zawierzenia muzyków kościelnych Pani Jasnogórskiej, które w imieniu muzyków kościelnych odmówił o. Nikodem Kilnar, krajowy duszpasterz muzyków kościelnych.

Po Mszy świętej w Bazylice Jasnogórskiej odbył się koncert organowy. Uczestnicy mieli możliwość wysłuchania IX Symfonii Organowej Feliksa Nowowiejskiego w wykonaniu Jerzego Kukli oraz zespołu instrumentów dętych pod dyrekcją Marka Piątka. Charakterystyczne dla tej symfonii jest to, że w trzeciej części kompozytor wprowadził zespół instrumentów dętych. Symfonia jest oparta na melodii Bogurodzicy. Na zakończenie pielgrzymki uczestnicy otrzymali pamiątkowe certyfikaty.

Podczas tegorocznej pielgrzymki śpiewy przygotowali i prowadzili muzycy kościelni Archidiecezji Częstochowskiej pod dyrekcją pana dr Jarosława Jasiury.

Zgodnie z oficjalną informacją w przyszłym roku organizacją liturgiczno-muzyczną oraz artystyczną zajmie się nasza diecezja.

Ks. Andrzej Widak

Copyright 2014 © www.dsorzeszow.pl

Realizacja Magico.pl

Do góry